Madeleine Pyk – en samling F769
398722

KISTA, allmoge. 1700-talets slut.

Välvt lock, metallbeslag och handtag. Delvis ursprunglig bemålning. L:N:S 1788. Längd 146, bredd 60, höjd 61 cm. Nyckel finns.

Senare botten. Sprickor. Kompletterat måleri. Beslag med skador. Slitage. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK