BARBRO BÄCKSTRÖM, 2 st. Reliefer, plast. Signerade och daterade 1971, numrerade 17/200 resp 60/200.
Bröst 25 x 20 cm. Stjärt 25 x 20 cm.
Stjärt med kantsprickor.
Barbro Bäckström var en svensk skulptör och bildkonstnär född på Djurö i Stockholms skärgård. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm. Bäckström är främst känd för sina skulpturer och reliefer utförda i järnduk. Hon har skapat en mängd offentliga skulpturer, många av dem finns i Malmö och Lund. Formerna som Bäckström arbetar med hämtar hon från naturen. Med järnduk formade hon människofigurer, ofta kvinnor, detaljer av kroppar till poetiska visioner. Lätta som tunna tygskynken hänger de fritt i rummet med ljuset som spelar genom nätet och skapar skuggor, djup och stor skönhet. Materialen är ofta aluminium, brons och järn.