FICKUR MED TILLBEHÖR, 14 k guld, Longines, gåva från Enrico Caruso till Tullio Voghera.

Fickur Longines, med sekundvisare. Svart klockband av textil. Medaljong med svart sten och invändigt plats för fotografi. Berlock i form av etui med ihopfällbart cigarettmunstycke. Etui med ciselerad dekor "New York Dec 1909". Samt monogram. Fickurets boett med inskription "à Tullio Voghera Enrico Caruso 1909". Originaletui. Fickurets totala vikt 66 gram. Resterande total vikt 26 gram. Fickurets diameter 45 mm. Etuiets längd ca 2 cm. Berlockens längd ca 2 cm.

Ej funktionstestad. Smärre repor. Munstycke saknar del. Originaletui med skador. Nyckel saknas.

Proveniens

Enligt uppgift gåva från den italienske operasångaren Enrico Caruso (1873-1921) till dirigenten Tullio Voghera (1879 -1943), verksam som bla kapellmästare vid Metropolitan och Kungliga teatern i Stockholm.

Utropspris
5 000 SEK