Allmoge
399224

HÄNGSKÅP, allmoge, Fryksdalen, Värmland, 1800-talets första hälft.

Målat. Svängt krön. 2 dörrar. Låda under. Beslag av smide. Invändigt monogram och datering KOD 1833. Bredd 85. Djup 30. Höjd 119 cm. Nyckel finns.

Repor. Slagmärken.

Utropspris
5 000 SEK