SPEGEL, förgylld samt bronserad, sengustaviansk stil, 1800-talets senare hälft.

Rektangulär spegel, i dekorfältet motsittande sfinxer samt gueridon mot bronserad fond. Glaset flankeras med pärl- samt lagerstavsdekor. Höjd 168 cm, leveys 66 cm.

Slitage, stötmärken, delar saknas, gammalt glas ej original, anlöpningar. Senare bakstycke.

Utropspris
300 EUR