TOPOGRAFISK KARTA samt KARTBOK, 1890 respektive tidigt 1900-tal.

Karta i rulle, IV. Ö. STOCKHOLM, "Litografiskt Öfvertryck utförd vid Generalanstaltens Litografiska Anstalt 1890", föreställande området kring Mälaren (93 x 127,5 cm). Kartbok, "Generalstabens karta öfver SVERIGE, södra delen, skala 1:100000 utgiven av Rikets allmänna kartverk". (ca 52x 36 cm).

Slitage och nagg. Skador på karta några genomgående revor på duk, bortslitna bitar av yta(mindre), någon missfärgning(brun fläck på kartans övre del), skador på kartans sidor. Kartbok med slitage och nagg. Någon sida fattas. Båda med gulnat papper. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
1 500 SEK