TALLRIKAR, ett par, porslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1735-1796).

Åttkantiga, med mandarinmotiv i polykroma färger. Målning på bräm är senare. Diameter ca 22 cm.

Slitage, nagg på kant. Någon tillverkningsdefekt.

Utropspris
1 500 SEK