BURK, silver och sten, Kina, troligen 1900-tal.

Filigranarbete med dekor i form av olikfärgade steninläggningar, midja av armring i nefrit med skuren dekor. Invändigt förgylld. Monterad på sockel. Total höjd ca 11 cm.

Slitage. Ytsmuts. Repor, märken.

Utropspris
4 000 SEK