BOKSKÅP, 1800-talets första del.

Fanerad med mörkbonad flammig björk och masurbjörk. Överdel med kantlist. Parställda dörrar i glas. Bakomliggande hyllor. Framskjuten underdel med skåp. Bakomliggande hylla. Två lådor. Bredd 122, djup 40 resp. 27. höjd 229. Nyckel finns.

Slitage. Märken och repor. Fanerskador. Torrsprickor. Maskstunget. Lister saknas. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK