DAMARMBANDSUR, stål, "The Museum Watch" Nathan Horwitt, Movado, Zenith, 1900-talets andra hälft.

Svart urtavla med silverfärgad prick klockan 12, märkt "MOVADO SWISS ZENITH" Nr 01.2020.305. Svart armband i läder. Urtavlans diameter 3 cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad.

På det multinationella språket Esperanto betyder Movado "Alltid i rörelse". Movados mest kända klockmodell kallas "The Museum Watch". Denna klocka designades 1947 av den ryskfödde Bauhausinspirerade industridesignern Nathan Horwitt. Klockan har en svart urtavla utan siffror men med en prick klockan 12 som symboliserar solen. 1960 blev klockan den första i sitt slag invald att ingå i den permanenta utställningen på MOMA, The Museum of Modern Art i New York.

Urtavlan designades inte åt Movado, den producerades först utan tillstånd av Movado/Zenith och senare av Movado. Nathan Horwitt stämde då Movado för att de använde sig av hans design. 1975 förlikades Nathan Horwitt och Movado efter 27 års strid till summan av $ 29.000. Efter Nathan Horwitts död 1990 har Movado omfattande använt hans namn och design i sin marknadsföring.

Utropspris
1 500 SEK