Arne Jones E1299

Jacob Weidemann

(Norge, 1923-2001)
Jacob Weidemann
(Norge, 1923-2001)

JAKOB WEIDEMANN, olja på pannå, signerad med dedikation, daterad -46.

Landskapsmotiv. Med dedikation till Solveig från Jakob. Ca 41 x 33 cm.

Gåva fån konstnären till Solveig Carlens, under hans vistelse i Stockholm.

Smärre repor och smuts.

Konstnär

Jakob Weidemann räknas som en av de främsta konstnärerna inom den norska modernismen. Han var en av de konstnärer som bröt med den figurativa traditionen, och det var Wediemanns utställning "skogbunnbilder" på Kunsterernes Hus 1961 som befäste den abstrakta konstens genombrott i den norska konsthistorien. Han experimenterade friskt och målade kraftfulla figurativa samt abstrakta, expressionistiska verk. Naturens färger och former var för Weidemann genomgående viktiga motiv till abstraktionens utveckling. Det finns tydliga paralleller att dra mellan Wediemann och konstnärer såsom Kaj Fjell, Karel Appel och Cobra gruppen samt Pablo Picasso. Weidemann engagerade sig i motståndsrörelsen mot Nazisternas ockupation av Norge och flydde temporärt till Sverige 1944.

Utropspris
4 000 SEK