Fodral i glas och förkromad metall. Låg fotställning. Höjd 24. Undertill skruv för fäste i bordsskiva. Verknummer 3684. Urtavla märkt "Atmos". Fodral märkt Brevets J.L. Reutter S.G.D.G., serienummer 4843.
Slitage, anlöpningar. Urtavla med repor. Ej funktionstestad. Skruv för fäste sitter fast.