DOCKSKÅP. 1700-tal.

DOCKSKÅP. 1700-tal.

Ursprungligen skåpsöverdel med vitrin från 1700-tal, inrett till dockskåp sannolikt under 1800-talets andra hälft. Valnötsfanérat med spröjsade dörrar. Invändigt bemålat med väggmålningar, paneler, dörrar mm.
Längd 100, djup 32, höjd 122 cm.
Möbler bl a 17 delar Waltershausen, 11 delar Nolbyn.
19 delar okänd tillverkning samt större antal tillbehör, bl a kamin i plåt, ljuskronor, speglar mm i metall, servisdelar mm i porslin. 4 dockskåpsdockor i blandade material. Nyckel finns.

Renoverat, kompletterat, skador, lagningar, fanérskador, listbortfall.
Möbler och tillbehör med slitage, skador.

Utropspris
25 000 SEK