ÄGGÖMMA, fajans, Tjeckoslovakien, 1900-talets första hälft.

Rund form. Lock krönt av nyckläckta kycklingar. Höjd 17cm.

Bruksslitage. Obetydliga nagg på näbb. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK