VITRINSKÅP, Holland, 1700-tal.

Fanérat i bl a valnöt. Intarsiadekor. Uppsvängt krön, kopplade ben. Dörrpar i vitrin med bakomliggande hyllinredning. Tre lådor. Beslag i gulmetall. Längd 197, djup 48, höjd 236 cm.

Bruksslitage, sprickor, fanérskador. Senare beslag samt ytbehandling. Renoverat samt kompletterat. Nyckel saknas.

Utropspris
20 000 SEK