KOPPAR MED FAT 3st SAMT 5 UDDA FAT, porslin, bla Kangxi, Kina 1600-1700-tal.

Tre snarlika oktagonala koppar med fat, floral dekor. Oktagonalt fat med klippmotiv, två med konturerad kant och figurscener, två runda med floral dekor. Samtliga i underglasyrblått. Höjd ca 6 cm, diam 8,5-13 cm.

Slitage, nagg, några delar med smärre sprickor. Det udda oktagonala fatet med påmålad lagning.

Utropspris
2 000 SEK