August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

AUGUST MALMSTRÖM, grå lavering och täckvitt på papper. Intygad a tergo.

Kristus i templet. Ej signerad. 17 x 12 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Auktion, Konstnärshuset, Stockholm, Förteckning öfver Professor August Malmströms efterlämnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, 8-9 april 1902, under III. Aqvareller, A. Figurstudier och skisser, nr. 227

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

407. Gustaf Theodor Folcker, stor skål, silver, Stockholm 1857. Nyrokoko.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK