"Sveriges härliga krantz under Friedrichs blomstrande krona, eller Frögde-tal öfver prints Gustafs, prints Carls, prints Fredrik Adolphs hugnerika födelser ...samlade af Anders Berghult, ...tryckt hos Jakob Merckell Sthlm 1750”.
Senare band. Slitage. Ej genomgången.