Boett med ciselerad dekor av monogram AA. Urtavla med sekundvisare. Innerboett märkt Levrette ancre levees visible 15 rubis spiral breguet. Innerboett även med inskription och daterad 1932. Fodral i läder. Originaletui. Diameter 50 mm.
Ej funktionstestad. Smärre repor. Nyckel saknas.