Bla, safirer och rubiner, turmaliner, ametister, spineller (bla blå, gröna, vita), akvamarin, granater, citriner, karneoler, blodsten, månsten, opaler, turkoser, malakit, syntetisk opal, små vita 8/8-slipade stenar. Pastestenar, pärlor hängen medföljer (bla ett med markasiter och plast i jadeimitation)
Oinfattade. Delvis genomgångna. Skador. Nagg. Limrester.