BORDSPENDYL, förgylld brons, nyrokoko. 1800-talets slut.

Fodralet signerat Duchoiselle. Urtavala i vit emalj. Romerska siffror. Fodralet krönt av Amor och Venus. Höjd 46, längd 60. Nyckel finns.

Slitage. Nagg på urtavlan. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK