BRÄNNVINSSKED, silver, Sverige 1600-talet. Vikt ca 28 gram.

Äggformat skedblad med graverad dekor, kerubknopp. Längd 13,5 cm.

Slitage, graverade initialer, smärre bucklor på bladet.

Proveniens

Lilla Bukowskis, auktionsnummer 447, dec 2003.

Utropspris
3 000 SEK