TRÄDGÅRDSSOFFA OCH BORD, bla Industri Ab Olof Nilsson Jönköping, 1900-talets andra hälft.

Soffa, aluminium, vitmålad, dekor i form av ormbunke och fåglar, sits av träplank, längd 144 cm. Bord med fot i vitmålat gjutjärn och vit marmorskiva, höjd 71,5 diameter 60 cm.

Slitage. Senare bemålat. Anlöpning.

Utropspris
3 000 SEK