LOCKURNOR, 2 st, fajans, Delft, 1700-/1800-tal.

Balusterformade. Dekor i blått med landskap och bladverk. Lock krönta av lejon. Höjd 32 cm.

Ett lock ej original. Bottnar med rester av gipsmassa. Nagg. Repor. Sprickor. Lock med lagningar.

Utropspris
1 500 SEK