SKÅP, barockstil, 1800-tal.

SKÅP, barockstil, 1800-tal.

Ek. Rak form. Skuren dekor med bl.a. blommor, akantusblad samt kompositapilastrar. Dörrpar med två bakomliggande hyllor samt en skedhylla. Två underliggande lådor. Kulfötter. Bredd ca 187 cm, djup ca 77 cm, höjd ca 207 cm, Nyckel finns.

Slitage, repor, omarbetad, fanérskador, torrsprickor, maskstungen, färgfläckar. Utbyta gångjärn samt lås. Stor genomgående spricka på vänster kortsida. Kulfötter med stora sprickor. Höger lådbotten med stor spricka.

Utropspris
6 000 SEK