VÄGGPENDYL, Gustaviansk, Mathias Kullberg ( verksam i Stockholm 1775 - 1799 )

Höjd 92. Bronserad och förgylld. Skuren dekor, krön i form av urna, underdel i form av lagerbladsfestonger. Urtavla i cremefärgad plåt med arabiska och romerska siffror. Pendel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Mindre färgbortfall. Mindre sprickor.

Utropspris
6 000 SEK