BÄLTESSPÄNNE, nefrit / jade, Kina, sannolikt 1900-tal.

Skuren dekor med motiv av mytologiska varelser (bland annat drake). Längd 27, höjd 12, bredd ca 7 cm.

Smärre slitage. Rispor och repor. Retuscher samt lagningar vid drakens huvud.

Utropspris
8 000 SEK