HÖRNSKÅP, allmoge, daterat 1789.

Kurbitsmålad dekor. Lås av smide. Längd ca 74, bredd ca 51,5 och höjd ca 102 cm.

Slitage, smärre färgbortfall. Repor och torrsprickor. Mindre genomgående hål, varav ett mer framträdande vid skåpets datering. Senare gångjärn samt lås (dock gamla). Skador kring lås. Nyckel saknas.

Utropspris
3 500 SEK