SABEL, "Saschka", Ryssland, 1800-talets mitt, knapp med St Anna tecken.

Fäste av mässing med graverad text på kyrilliska(För Tapperhet). Rysk ordensdekor. Klingan märkt Eisenhaur, Aug & Alb Schnitzler, Solingen. Kavel av trä. Balja av svärtat trä med mässingsbeslag. Total längd 92 cm.

Repor och märken. Balja med repor och märken. Lösa mässingsfästen.

Utropspris
6 000 SEK