KOFFERT, Eagle Lock Co, USA 1900-talets början.

Trä ribbor samt läderremmar. Papp klädd med bestruken textil i brunt. Metallspik och beslag. Lås märkt "EAGLE LOCK CO TERRYVILLE CONN. U.S.A". Spår av reseetiketter. Längd 94, bredd 55, höjd 63 cm.

Skadade beslag och lås. Invändigt inredning saknas, fukt fläckar. Kraftig slitage och torrt läder. Nyckel saknas.

Utropspris
1 800 SEK