BYRÅ, Louis XVI-stil, 1900-tal.

Fanerat i olika träslag, fanerat med inlagd mönster. Två lådor i front. Röd stenskiva med genombruten gallerkant i bronserad metall. Beslag i form av rosetter, lagerkransar och växtornamentik. Längd 61, bredd 41, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Skiva med naturliga sprickor. Gallerkant lätt böjd. Fot beslag lösa. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK