Arne Jones E1299

VÄGGUR, Waterbury Clock Company Connecticut, USA, 1800-talets mitt.

S. k. Ogee clock. Fodral med mahognyfanér. Med motiv av Greenwood Cemetery entrance. Bredd: 39 cm, Djup: 10,5 cm, Höjd: 65,5 cm.

Pigment bortfall, fanérskador, ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK