KLOCKSKÅP, bär datering 1816.

KLOCKSKÅP, bär datering 1816.

Bemålad och bronserad. Dörrar. Räfflor. Urverk med datering 1815, märkt "ABL n 91", romerska siffror. Brutet krön. Längd ca 140, bredd ca 48, höjd ca 20cm. Lod finns. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Senare bemålning. Renoverat. Sprickor. Skador. Ej funktionstestad. Spricka i glas.

Utropspris
4 000 SEK