SPEGELLAMPETT, senempir/nyrokoko, 1800-talets första hälft.

Rektangulär form. Förgylld. Dekor i pastellage av rocailler samt blommor. Ljushållare för två ljus, behängd med orscarianska prismor. Bredd ca 63,5 cm, höjd ca 48 cm.

Slitage, repor, sprickor, fläckar, stötskador. Nagg på prismor. En lös ljuspipa. Senare bakstycke. Senare bronsering.

Utropspris
1 500 SEK