Brickmärkt "Queen Victoria arrives in St Pauls Cathedral June 22nd 1897 for the Diamond jubilee Services. John Carlton 1849-1917".
Mått 88 x 150 cm.
Krackelyrer, smuts. Sedvanligt slitage.
Jämför John Carltons "Queen Victoria's Diamond Jubilee", 1897, olja på duk, tillhörande Towneley Hall Art Gallery and Museum, Burnley, Lancashire.