MATBORD samt STOLAR, 7 delar, "Birka", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Bl.a rotfanerat. 6 stolar med svängd ryggbricka och stoppad sits. Runt bord med tudelad skiva, brickmärkt. Tre iläggskivor på 60 cm medföljer, utan rotfaner. Bordets diameter 120 cm, höjd 75 cm.
Fanerresning. Slitage. Stoppning något torr. Klädsel med hål. Fanerskador på skivor.