Madeleine Pyk – en samling F769

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

MATBORD samt STOLAR, 7 delar, "Birka", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Bl.a rotfanerat. 6 stolar med svängd ryggbricka och stoppad sits. Runt bord med tudelad skiva, brickmärkt. Tre iläggskivor på 60 cm medföljer, utan rotfaner. Bordets diameter 120 cm, höjd 75 cm.

Fanerresning. Slitage. Stoppning något torr. Klädsel med hål. Fanerskador på skivor.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Utropspris
10 000 SEK