DRYCKESKANNA, silver, barockstil, CG Hallberg 1901. Vikt ca 2480 gram.

Förgylld. Rik floral och vegetativ dekor, svängt handtag med dekor av maskaron. Tre fötter i form av lejon med kulor. Välvt lock med infälld medalj, Konung Gustaf V:s porträttprofil. Höjd 26,5 cm.

Slitage, smärre repor.

Utropspris
10 000 SEK