SKRIVSKÅP, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Bemålat, vitt utvändigt, blått invändigt. Överdel med glasade dörrar, hyllinredning innanför. Mittdel med utfällbar skrivklaff, bakomliggande låd- och fackinredning. Nederdel med två räfflade skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Kannelerade ben. Bredd 100 cm, djup 47 cm, höjd 200 cm. Nyckel finns.

Slitage, färgbortfall, skador. Kompletterat.

Utropspris
600 EUR