BORDSLAMPOR, 2 st, glas, Carl Fagerlund Orrefors. 1900-talets andra hälft.
Båda med vitt underfång. Den ena med detaljer i vitmetall och den andra i svart/grå- metall. Båda märkta Orrefors, varav den större även med etikett. Höjd ca inklusive lampfäste ca 27 respektive 38,5 cm.
Slitage, repor, varav de mest framträdande på undersidan. Något märke. Ej funktionstestade.