TEKANNA, silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1825. Vikt ca 898 gram.

Empirestil. Palmettdekor. Hänkelavslut med drakhuvud. Även locket med stämplar. Höjd 19 cm. Diameter 18 cm.

Hänkelfäste med lagning. Botten med familjevapen under krona.

Utropspris
10 000 SEK