BOK. "Mannen utan väg" Erik Lindegren 1942.

Numrerad upplaga om 150 ex samt i 50 onumrerade ex, detta ex nr 3/150. Tryckt hos Bröderna Lagerström Boktryckare Stockholm 1942.

Omslag med visst slitage, ej fullständigt genomgången.

ERIK LINDEGREN (1910–1968) var en av det svenska 1940-talets främste lyriker, starkt påverkad av de finlandssvenska modernisterna och surrealismen.
1942 gav han på eget förlag ut "Mannen utan väg" som anses som en av det svenska 1900-talets främsta diktsamlingar. Den gavs ut på nytt 1945 av Bonniers som tidigare refuserat den. Lindegren gav 1947 ut samlingen Sviter, vilken av samtiden sågs som decenniets lyriska höjdpunkt. Samma år publicerades också dikter skrivna till verk av medlemmar i Halmstadgruppen.

Källa: Den svenska litteraturen. V: Modernister och arbetardiktare 1920-1950, red. Lars Lönnroth & Sven Delblanc. Ögats läppar sluter sig, surrealism i svensk poesi, L Söderberg 1993.

Utropspris
4 000 SEK