Fanerat. Dörrpar med speglar, bakomliggande hyllplan. Sidor flnakerad med halvfigurer. Krön med dekor av putti, bladdekor och ansiktsmaskroner. Två lådor i sarg. Svarvade ben. Längd 161, bredd 75, höjd 221 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre sprickor.