Mahognyfanerat. Nedåtavsmalnande ben, frambenen med avslutande tassar i förgylld mässing, beslag med ranka samt maskaroner.
Längd 104 cm, bredd 40 cm, höjd 70 cm.
Slitage, fanerskador, lösa fogar.