SKEPPSKRONOMETER, Kirov, 1st Moscow Watch Factory, Sovjetryssland, 1950/60-tal.

Mässing urtavla med kyrillisk text, serienummer 11173, diameter urverk 120mm. Träbox, brickmärkt, längd 19 bredd 19 höjd 17 cm. Nyckel finns.

Slitage. Anlöpning på mässing. Anlöpning på urtavla. Repor längs kanter på urtavla. Ej funktionstestad. Översta locket saknas.

Utropspris
4 000 SEK