KLÄNNING, Augusta Lundin, Stockholm, sent 1800-tal.

Brun brokad och sammet. Med släp. Jackan märkt Augusta Lundin Stockholm 2 Brunkebergstorg. Jackans främre längd 46 cm. Kjolens midjemått 64 cm.

Åldersrelterat slitage. Några fläckar.

Proveniens

Augusta Lundin (1840-1919). Hon öppnade sin syatelje 1867. Hon blev Kunglig Hovleverantör med flera celebra kunder som Selma Lagerlöf, Josefina av Leuchtenberg och andra kungligheter. Företaget avvecklades 1939.

Utropspris
4 000 SEK