TAKLAMPA, glas, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets mitt.
50 cylindrar i klarglas på stomme i 2 nivåer, 9 ljuskällor. Kronans höjd ca 100cm, diameter 60cm.
Bruksslitage. Enstaka nagg. Ej funktionstestad.