KRYDDSERVIS, flintgods, "Praktika", 11 delar, 1930-tal, Gustavsberg.

Kryddskålar. med lock, fyra små höjd 10, höjd ca 16 cm, två mindre, höjd ca 14.

Hårsprickor, slitage.

1933 kom Kåges mest avancerade servismodell – Praktika – där de olika delarna kunde placeras i varandra och staplas på hyllorna. Praktika såldes inte som en hel servis, utan köparen kunde själv välja vilka delar som hushållet behövde. En funktionell modell som få tydligen vill ha. Ansågs som alltför radikal för sin tid och slog aldrig igenom. Idag är denna funkisservis svår att hitta och därför åtrådd bland samlare. Modellen sålde både som odekorerat flintgods och med tre enkla dekorer: Camping, Kokvrå och Weekend – den senare med ett målat grönt band.

Utropspris
2 000 SEK