APOTEKARDISK, Sydows Mekaniska Snickerifabrik, 1900-talets andra kvartal.

15 lådor. Trä och metall. Längd 127, djup 56, höjd 95 cm.

Bruksslitage, repor. Omfattande omarbetad.

Proveniens

Fabriken var belägen på Birger Jarlsgatan 94, Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK