TAKKRONA, Louis Seizestil, Paris, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Slipade glas. Sex ljuspunkter. Höjd 118 cm. Bredd ca 40 cm.

Ej funktionstestad. Något nagg. Någon prisma saknas.

Proveniens

Sagerska Palatset, Stockholm. Auktion, Bukowskis omkring år 1990.

Utropspris
25 000 SEK